Assessment Centre – czy warto?

Rozmowa z kandydatem podczas rekrutacji czasem nie wystarcza. Przy kluczowych stanowiskach i przy obszarach, w których za pomocą zadań z AC jesteśmy w stanie z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć zachowanie danej osoby na jej nowym stanowisku pracy, warto pokusić się o tą właśnie metodę. Assessment Centre pozwala nam na ocenę kandydata w warunkach symulacji sytuacji występujących w pracy zawodowej, stąd też jest metodą bardzo trafną i skuteczną.
Organizując sesję AC trzeba rozważyć jej pozytywy, jak i obszary przy których tego typu narzędzia nie warto stosować lub na jakie elementy trzeba zwrócić szczególną uwagę. AC jest narzędziem, które dobrze przygotowane, dobrze dopasowane do stanowiska i odpowiednio przeprowadzone daje nam informacje o kandydacie, które są niezwykle cenne przy podejmowaniu ostatecznej decyzji dotyczącej zatrudnienia. Jednak zważając na koszty związane ze zorganizowaniem takiej sesji, warto rozważyć czy przy danej rekrutacji AC będzie koniecznym rozwiązaniem.
Zaletą dobrze przeprowadzonego AC jest obiektywizm – odpowiednio przeszkoleni asesorzy są w stanie właściwie zinterpretować i ocenić dane zachowania, a dzięki temu, że każda osoba oceniana jest przez kilku asesorów – zmniejszamy prawdopodobieństwo wystąpienia błędów oceny. Kolejną zaletą jest trafność danej metody – żadna inna metoda selekcyjna nie uzyskuje tak wysokich not w zakresie trafności przewidywania przyszłych zachowań pracownika i jego kompetencji w zakresie zadań realizowanych na danym stanowisku. Spoglądając na AC z drugiej strony – przygotowując zadania, które faktycznie są powiązane z pracą na danym stanowisku, pozwalamy kandydatom na podjęcie decyzji, czy odnajdą się przy realizowaniu zadań polegających na wykorzystywaniu danych umiejętności.
Assessment Centre niesie za sobą także pewne wady – po pierwsze czasochłonność i kosztowność tej metody. Zazwyczaj wewnątrz firm nie mamy osoby, która ma kompetencje do przeprowadzania sesji AC, także musimy korzystać z tego narzędzia od firm zewnętrznych, a narzędzie to nie należy do najtańszych… Po drugie, jeśli porwiemy się na zorganizowanie sesji AC na własną rękę, a nie mamy odpowiednich kompetencji i przeszkolonego zespołu asesorów – czas, który poświęcimy na przygotowanie sesji i przeprowadzenie jej będzie czasem straconym. Najprawdopodobniej nie dobierzemy odpowiednich zadań, kompetencji lub nie będziemy w stanie dokonać obiektywnych spostrzeżeń unikając występujących błędów oceny.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s