Ludzie są różni, przewidywalnie różni

siła różnic w zespole2Tak w życiu prywatnym, jak i w zawodowym nie raz denerwują nas inni ludzie. Prawda? Denerwujące bywają zachowania innych, ich reakcje na określone sytuacje, sposób w jaki wykonują swoje zadania, jak przekazują informacje, jak odbierają to, co się do nich mówi. Słowem jest tego mnóstwo. Jedni są bardziej tolerancyjni i odporni na bodźce płynące z odbioru zachowań, inni mniej. Skąd to się bierze i jak sobie z tym poradzić?

Trafiła w moje ręce kilka dni temu książka, która gromadzi w jednym miejscu kilka myśli, które ukierunkowują i naprowadzają na dobre tory. ‚Siła różnic w zespole’, bo to o niej mowa, wskazuje na zestaw kluczy, który prowadzi nas przez różne aspekty zawodowego życia. Pokazuje jak odnaleźć się w świecie pełnym ludzkich zachowań i jak kierunkować swoją zawodową drogę. Całość poparta obserwacjami, analizami, liczbami i DISCkiem.

Ja dla siebie biorę z tej książki kilka myśli, Wy możecie odnaleźć w niej jeszcze sporo więcej.

 1. Ludzie są różni, ale jest to przewidywalne. To niezwykle prosta myśl, ale dała mi do myślenia chyba najwięcej z całej książki. Dlaczego każdego dnia irytuję się na pewne ludzkie zachowania i dziwię się, że ludzie nie zachowują się zgodnie z moim kodeksem zachowań? Przecież wiem, że ludzie są różni, także to, że ich zachowania będą inne niż moje, często niezrozumiałe, być może absurdalne, nie powinno mnie dziwić.
 2. Dlaczego określone typy osób obawiają się poszczególnych rzeczy. Dlaczego mają takie, a nie inne lęki. Instynktownie uciekamy przed tym, czego się szczególnie boimy.
  Punkt 1 i 2 doskonale opisują style zachowania DISC. Na 2 wymiarach mamy następujące style: wpływowy, stały, sumienny i dominujący. Każdy z nich opisują określone zachowania i cechy osób. Do każdego ze stylów zachowania dopisane są także rodzaje lęków – przed czym uciekają poszczególne osoby:
  wpływowi – uciekają przed odrzuceniem
  stali – przed utratą poczucia bezpieczeństwa
  sumienni – przed krytyką
  dominujący – przed utratą kontroli i wykorzystaniem.

  Analiza tych powiązań za pomocą przytoczonych przykładów i danych, cudownie otwiera oczy. Serio.

 3. Masz to, o co zadbasz, a nie to, czego oczekujesz – to nazwa jednego z kluczy od zrozumienia i efektywnej pracy. Genialna sprawa. Kolejna prosta rzecz, ale czy często tak myślimy o swoim życiu? Bardzo często mamy określone oczekiwania, liczmy na coś, czasami przechodzi do wręcz w roszczenia, które mamy w pracy, czy w stosunku do bliskich nam osób. A może po prostu zamiast biernie oczekiwać, trzeba zadbać o to, co jest dla nas ważne? Na pewno tak.

siła różnic w zespole

To kilka elementów, na których zatrzymałam się na dłużej, ale podejrzewam, że każdy, w zależności od tego jaką jest osobowością i z czym się mierzy w życiu, znajdzie swoje klucze.  Łapcie swój egzemplarz, to zdecydowanie moja książka na marzec.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s