Tak w życiu prywatnym, jak i w zawodowym nie raz denerwują nas inni ludzie. Prawda? Denerwujące bywają zachowania innych, ich reakcje na określone sytuacje, sposób w jaki wykonują swoje zadania, jak przekazują informacje, jak odbierają to, co się do nich mówi. Słowem jest tego mnóstwo. Jedni są bardziej tolerancyjni i odporni na bodźce płynące z odbioru zachowań, inni mniej. Skąd to się bierze i jak sobie z tym poradzić?
Trafiła w moje ręce kilka dni temu książka, która gromadzi w jednym miejscu kilka myśli, które ukierunkowują i naprowadzają na dobre tory. ‚Siła różnic w zespole’, bo to o niej mowa, wskazuje na zestaw kluczy, który prowadzi nas przez różne aspekty zawodowego życia. Pokazuje jak odnaleźć się w świecie pełnym ludzkich zachowań i jak kierunkować swoją zawodową drogę. Całość poparta obserwacjami, analizami, liczbami i DISCkiem.
Ja dla siebie biorę z tej książki kilka myśli, Wy możecie odnaleźć w niej jeszcze sporo więcej.
- Ludzie są różni, ale jest to przewidywalne. To niezwykle prosta myśl, ale dała mi do myślenia chyba najwięcej z całej książki. Dlaczego każdego dnia irytuję się na pewne ludzkie zachowania i dziwię się, że ludzie nie zachowują się zgodnie z moim kodeksem zachowań? Przecież wiem, że ludzie są różni, także to, że ich zachowania będą inne niż moje, często niezrozumiałe, być może absurdalne, nie powinno mnie dziwić.
- Dlaczego określone typy osób obawiają się poszczególnych rzeczy. Dlaczego mają takie, a nie inne lęki. Instynktownie uciekamy przed tym, czego się szczególnie boimy.
Punkt 1 i 2 doskonale opisują style zachowania DISC. Na 2 wymiarach mamy następujące style: wpływowy, stały, sumienny i dominujący. Każdy z nich opisują określone zachowania i cechy osób. Do każdego ze stylów zachowania dopisane są także rodzaje lęków – przed czym uciekają poszczególne osoby:
wpływowi – uciekają przed odrzuceniem
stali – przed utratą poczucia bezpieczeństwa
sumienni – przed krytyką
dominujący – przed utratą kontroli i wykorzystaniem.Analiza tych powiązań za pomocą przytoczonych przykładów i danych, cudownie otwiera oczy. Serio.
- Masz to, o co zadbasz, a nie to, czego oczekujesz – to nazwa jednego z kluczy od zrozumienia i efektywnej pracy. Genialna sprawa. Kolejna prosta rzecz, ale czy często tak myślimy o swoim życiu? Bardzo często mamy określone oczekiwania, liczmy na coś, czasami przechodzi do wręcz w roszczenia, które mamy w pracy, czy w stosunku do bliskich nam osób. A może po prostu zamiast biernie oczekiwać, trzeba zadbać o to, co jest dla nas ważne? Na pewno tak.
To kilka elementów, na których zatrzymałam się na dłużej, ale podejrzewam, że każdy, w zależności od tego jaką jest osobowością i z czym się mierzy w życiu, znajdzie swoje klucze. Łapcie swój egzemplarz, to zdecydowanie moja książka na marzec.