Zdrowa firma, czyli jak zadbać o całokształt dobrostanu pracowników

Jak co roku Medicover opracował raport „Praca. Zdrowie. Ekonomia” przedstawiający główne problemy zdrowotne, powody absencji chorobowych, informacje o zagrożeniach dla zdrowia oraz kalkulację kosztów, które ponoszą pracodawcy z powodu chorób pracowników. W tym roku twórcy raportu poszli jeszcze o krok dalej, przygotowując rozwiązanie, które odpowiada na potrzeby dotyczące kompleksowego zadbania o dobrostan pracowników.

Raport „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2020” daje możliwość spojrzenia na kluczowe obszary związane ze zdrowiem pracowników i odpowiedniego zadbania o nie. Wartościowe jest to, że badane jest przenikanie się trzech perspektyw – pracownika, zdrowia i ekonomii. Często porusza się te zagadnienia w oderwaniu od siebie. Mówimy o dbaniu o zdrowie pracowników, jedynie jako o oczekiwanym przez nich beneficie. Patrzymy na absencje pracowników nie zastanawiając się nad tym z czego wynikają. Szukamy oszczędności i efektywności, w małym stopniu patrząc na koszty związane z chorobami i nieobecnościami pracowników. Ważne jest, aby mieć świadomość nierozłączności tych obszarów. Raport daje nam taką właśnie perspektywę.

Badanie wskazuje na najczęstsze powody wizyt u lekarza oraz zwolnień lekarskich. Pokazuje z jakimi problemami zdrowotnymi borykają się pracownicy, jakie koszty mogą generować absencje oraz jak duże oszczędności przynosi regularność w podejściu do tematu opieki zdrowotnej.

Jedno to wyniki raportu, drugie to wnioski, które z nich wyciągamy. Tutaj z pomocą przychodzi nowe podejście, które proponuje Medicover – Zdrowa Firma

Jest to spojrzenie spójne z koncepcją zdrowia według WHO, zgodnie z którą zdrowie to stan fizycznego, psychicznego i społecznego dobrostanu. Rzadko zwracamy w firmach uwagę na to, aby zadbać o te trzy obszary lub brakuje nam narzędzia, czy rozwiązania, które pomoże nam je scalić. Skupiamy się na klasycznym rozumieniu opieki zdrowotnej, którą oferujemy pracownikom. Nierzadko brakuje jednak zaplanowania działań z obszaru zdrowia emocjonalnego, czy umysłowego oraz rozwijania prawidłowych relacji.

Jeśli szukamy rozwiązania, które da nam kompleksowe podejście do dobrostanu pracowników, niezależnie od tego czy działamy w formule pracy zdalnej, czy pracujemy w biurze, Zdrowa Firma przyniesie nam wskazówki i odpowiedź.

Zajrzyjcie na stronę, znajdziecie tam cenne informacje, poniżej wrzucam dla Was bezpośrednie linki:
nagranie z webinaru, który miałam możliwość poprowadzić, a w trakcie którego eksperci omawiali raport Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2020.
Pod tym linkiem pobierzecie także raport.
dział z artykułami i poradami dotyczącymi budowania nowego podejścia do zdrowia w firmie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s