EB w agencjach pracy tymczasowej – kiedy kandydat staje się pracownikiem

zdjęcie: StartupStockPhotos z Pixabay

Czy wiesz jak zadbać o to, aby pracownik tymczasowy po zatrudnieniu chciał zostać z nami jak najdłużej i efektywnie pracował? A może jesteś pracodawcą, który korzysta z usług ATP i chcesz wiedzieć co Twoi dostawcy mogą robić, aby zadbać o pracowników? Jest kilka elementów, które można wdrożyć, aby wyróżnić się na tle innych.

Wyobraźmy sobie sytuację – agencja pracy tymczasowej otrzymuje zlecenie, przeprowadza proces rekrutacji, który kończy się zatrudnieniem pracownika. Następnie podpisuje umowę i co dalej? Zwykle już niewiele, jedynie bieżąca obsługa tego co niezbędne. A szkoda. Warto zadać sobie pytanie w jaki sposób zadbać o pracownika tymczasowego, aby chciał z nami zostać na dłużej?

W dzisiejszym wpisie wracam do ogólnego tematu EB w agencjach zatrudnienia, który poruszałam kilka miesięcy temu. Wzbudził on duże zainteresowanie. Otrzymałam od kilku z Was maile z pytaniami o to co realnie można zrobić będąc APT, a szczególnie w jaki sposób zadbać o pracowników tymczasowych po ich zatrudnieniu. Także dziś wcielamy się w role agencji zatrudnienia i przedstawię Wam kilka wskazówek dotyczących tego na co warto zwrócić uwagę

Warto przygotować sobie przemyślane podejście i ująć całość w ustrukturyzowany proces. Jest kilka skutecznych działań, które można wdrożyć. Podstawą jest pamiętanie o pewnej prostej rzeczy, o której niestety zwykle zapominamy – trzeba potraktować HR kierowany do pracowników tymczasowych tak samo jak HR dla pracowników wewnętrznych, czyli podejść do niego na serio.

Inne działania będą możliwe do zastosowania przy pracownikach, którzy korzystają z komputera, inne jeśli konieczne będzie działanie offline. Jednak na pewno można dopasować coś dla każdej z grup.

1.Onboarding i preboarding  – jeśli mamy akceptację zatrudnienia pracownika, można zacząć działać. Co zrobić?

Po pierwsze przekaż pracownikowi wszystkie potrzebne informacje. Jeśli jesteście już po telefonicznym lub osobistym spotkaniu, prześlij maila z podsumowaniem warunków i informacjami o kolejnych krokach. Dobrze mieć przygotowany szablon takiej informacji lub zawrzeć ją jako początek welcome booka dla pracowników.
Przy pracownikach tymczasowych zwykle czas oczekiwania na ich start pracy nie jest długi, także nie jest konieczne podejmowanie wielu rozłożonych w czasie działań w ramach preboardingu. Niemniej jednak warto podtrzymywać kontakt, a jeszcze przed startem pracy zapewnić nowej osobie dostęp do ważnych dla niej informacji oraz udzielić odpowiedzi na wszystkie pytania, które się przed nią pojawiają. Jeśli nowa osoba będzie pierwszy raz świadczyła pracę przez agencję zatrudnienia, może obawiać się tej nieznanej formy, dlatego kluczowe jest dostarczenie wszystkich informacji dotyczących formalnych i pozaformalnych zagadnień. Ważne jest także zadbanie o osoby, które już świadczyły pracę za pośrednictwem ATP, ale po raz pierwszy pracują z nami lub są kierowani do nowego pracodawcy – im też należy zapewnić bezpieczeństwo i komfort poprzez dostęp do informacji.

Jeśli pracownik, który rozpoczyna z nami współpracę nie korzysta z komputera, czy maila, warto mieć przygotowane potrzebne informacje w wydrukowanej formie. Jeśli jednak możliwe jest przekazanie tego online, warto zdecydować się na taką formę, gdyż będzie nam dużo łatwiej. Może być to w formie elektronicznego podręcznika pracownika, folderu online, do którego przesyłamy link lub strony/zakładki na stronie internetowej.

2.Opiekun pracownika

O ile nie mamy wpływu na to jak będzie przebiegał proces wdrożenia pracownika tymczasowego w firmie, w której będzie on świadczył pracę, o tyle mamy 100% wpływu na to jak my zadbamy o te pierwsze dni, a później cały czas trwania współpracy.

W momencie rozpoczęcia wspólnej drogi, powinniśmy przekazać informację o tym kto będzie pierwszym kontaktem dla nowej osoby. Zapewnia to z jednej strony poczucie bezpieczeństwa, z drugiej większą łatwość w komunikacji (obustronnej). Pracownik tymczasowy może mieć pytania, trudności, wątpliwości. Jeśli zdarzy się tak, że nie będzie mógł skierować się z nimi do kogoś w firmie, dla której pracuje, dobrze, aby mógł skierować się do swojego opiekuna w APT.

Opiekun jest także osobą, która będzie odpowiadała za przepływ działań dotyczących dokumentacji kadrowej i choć zazwyczaj to nie ona będzie się nią zajmowała i nie ona będzie rozliczać wynagrodzenie, to pracownikowi łatwiej będzie szukać tych informacji u niej niż u osób z działu kadr, których z dużym prawdopodobieństwem nie będzie nawet znać.

3.Dostęp do potrzebnych informacji

Doskonałym rozwiązaniem jest utworzenie dopasowanej platformy lub zakładki na stronie internetowej agencji. Tam warto zawrzeć informacje, które będą dostępne dla pracownika tymczasowego na przykład po zalogowaniu. Mogą być tam rozliczenia, informacje o urlopach, potrzebne wnioski czy dokumenty. Dodatkowo warto zamieścić odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania oraz kontakt do opiekuna. Z kolei, jeśli pracownicy tymczasowi mogą korzystać z dodatkowych benefitów, to również dobre miejsce na zamieszczenie informacji o nich.

4.Benefity

Nie zawsze firmy, do których kierujemy pracowników tymczasowych oferują zatrudnionym benefity. Jest to dla nas szansa na to, aby zaoferować je od siebie. Możemy pomyśleć o opiece medycznej, ubezpieczeniu grupowym, czy kartach sportowych – takie dodatki będzie stosunkowo łatwo rozliczać, można także współdzielić koszty z pracownikiem lub jedynie udostępnić opcję przystąpienia do tych pakietów przy pełnej płatności ze strony zatrudnionego. Benefity takie, zwłaszcza jeśli wiążą się z większą ilością dokumentacji do przygotowania, czy z kosztami, można uruchomić dla pracowników po uzyskaniu określonego stażu pracy.

Benefity będą czymś, co pozwoli nam wyróżnić się na tle innych agencji i zwiększają przywiązanie pracownika do naszej firmy. Jeśli nie mamy możliwości zapewnienia dodatków takich jak opisane powyżej i tak nie warto rezygnować z tego tematu. Można poszukać innych opcji, na które będziemy mogli sobie pozwolić. Możemy pomyśleć np. o dostępie do porad prawnych czy kadrowych lub nawet o zwykłym codziennym docenianiu pracowników. O czym poniżej.

5.Miły gest

Pracownik tymczasowy obchodzi rocznicę zatrudnienia, ma urodziny, a może zbliżają się Święta? Warto zastanowić się nad tym na co możemy pozwolić sobie w ramach budżetu, którym dysponujemy oraz na czym chcemy budować naszą kulturę organizacyjną. Nie chodzi o miłe gesty z każdej możliwej okazji, ale wypracowanie pewnego schematu działań, na którym pracownicy w ramach naszej agencji będą pracować i celebrować określone okazje w ciągu roku. Może to być jakiś drobiazg, może być nawet zwykła wiadomość z pozytywnym przekazem. Ludzie lubią wiedzieć, że ktoś o nich pamięta oraz potrzebują czuć się częścią społeczności. Zwłaszcza jeśli nie mają możliwości odczuwania tego w firmie, w której realizują zadania, to mogą mieć to zapewnione z poziomu agencji zatrudnienia.

6.Program poleceń

Pracując w agencjach zatrudnienia wiemy jak czasami trudno o dobrych, sumiennych pracowników, których możemy kierować do naszych klientów. Dlatego też jednym z wartych rozważenia pomysłów jest wdrożenie programu poleceń. Z jednej strony zapewni nam on dopływ osób, które możemy włączyć do rekrutacji, z drugiej strony jeśli sprawdzony pracownik poleca kogoś, z większym prawdopodobieństwem będzie to osoba godna zaufania. Dodatkowo wdrożenie programu poleceń, w ramach którego będziemy nagradzali naszych aktualnych pracowników będzie dla nich dodatkowym motywatorem.

Podsumowując – pomysłów może być wiele, warto zastanowić się nad tym jakie potrzeby mają pracownicy tymczasowi, jakie obawy i oczekiwania. Wtedy łatwiej będzie dopasować do nich rozwiązania, które na nie odpowiedzą. Być może będą to zupełnie inne pomysły niż te opisane powyżej. U niektórych pracodawców pracownicy będą mieli zapewniony odpowiedni komfort pracy, benefity i poczucie bycia częścią zespołu, w tych sytuacjach potrzebne jest dużo mniejsze zaangażowanie ze strony agencji zatrudnienia. Warto jednak także w takiej sytuacji zastanowić się co możemy zaproponować pracownikom tymczasowym i czym się wyróżnić na tle innych agencji, tak aby zatrudnione osoby wolały współpracować z nami, nie z naszą konkurencją.

Jeśli chcesz zdobyć praktyczne wskazówki dotyczące tematu employer brandingu w agencjach pracy tymczasowej, zapraszam Cię na szkolenie online, najbliższy termin już w kwietniu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s