Niestandardowy benefit? Bardzo proszę.

To, że ostatni rok zmienił podejście do benefitów nie jest niczym odkrywczym. Tajemnicą nie jest także to, że spojrzenie na dodatki dla pracowników nie wróci już do takiej formy w jakiej funkcjonowało wcześniej. Jak zmienił się rynek benefitów, na co zwracać uwagę i czy jest coś czym możemy zaskoczyć nasz zespół?

Jako, że w trakcie pandemii korzystanie z kart sportowych oraz benefitów w biurze było praktycznie niemożliwe, działy HR zaczęły poszukiwać nowych możliwości. Część rozwiązań była tymczasowa na okres pracy poza biurem, jednak dla wielu firm jest to zdecydowanie zmiana na stałe. W związku z tym przechodzimy powoli do tworzenia nowych strategii benefitów. Dlatego też warto zastanowić się co ucieszy pracowników, jakie mają oni oczekiwania oraz co będzie działało motywująco.

Generalnie, niezależnie od czasu i okoliczności, dobrą praktyką jest cykliczne badanie zadowolenia z oferowanych dodatków oraz monitorowanie tego jak zmieniają się potrzeby zatrudnionych osób. Jeśli jednak chcemy zacząć od analizy ogólnej sytuacji na rynku benefitów, warto skorzystać z dostępnych badań. Jednym z raportów, do którego polecam Wam zajrzeć jest analiza zebrana w ramach e-booka ‚Inny wymiar benefitów’. Odpowiada on na wiele pytań dotyczących oferowanych świadczeń na podstawie deklaracji składanych przez pracowników działów HR. Jeśli zastanawiacie się od czego zacząć, warto zwrócić uwagę na odpowiedzi respondentów dotyczące tego jakie cechy powinien mieć benefit, aby można było rozważyć włączenie go do oferowanego pakietu. Na pierwszym miejscu pojawia się swoboda i elastyczność działania (65% wskazań), następnie wspieranie wellbeingu pracowników (46%). Na kolejnych miejscach znajduje się personalizacja pod konkretnego pracownika (40%), wspieranie zdrowego trybu życia (35%) oraz fakt, że powinien być czymś ekstra, na co pracownik nie może sobie normalnie pozwolić (także 35%). Są to wskazania, które dotyczą zarówno benefitów, które oferujemy online, jak i tych stacjonarnych.

Jak jednak zadbać o to, aby zapewnić realizację tych wszystkich elementów?
Poza standardowymi benefitami warto postawić na coś nietuzinkowego. Coś co wywoła efekt WOW, sprawi, że pracownik poczuje się wyjątkowo. Coś czego się on nie spodziewa i co będzie do przekazania zarówno w formie stacjonarnej, jak i zdalnie. Kiedy poszukiwałam takich możliwości, w moje ręce jednocześnie trafiła przesyłka, która była odpowiedzią na pytanie: co mogłoby być nieoczywistym benefitem, który spełniałby te wszystkie wymogi?

Z odpowiedzią przybył Nutridome. W pierwszej chwili byłam zaskoczona, gdyż oferowanie pracownikom zestawu kosmetyków nie jest pomysłem, na który wpadłabym sama poszukując ciekawych opcji. Początkowo nie byłam też pewna, czy jest to zamysł, który będzie w pełni trafiony. Ale okazuje się, że odczucia, które towarzyszą nam kiedy otwieramy taką przesyłkę, wyjmujemy kosmetyki i zaczynamy z nich korzystać, są niezwykle pozytywne. To jest trochę tak jakbyśmy dostali prezent…

Zupełnie nie kojarzy się to z klasycznym podejściem do świadczeń, gdzie mamy opiekę medyczną, siłownię, czy bilety do kina. Tutaj mamy ten efekt WOW, którego często szukamy. Myślę, że w wielu kulturach organizacyjnych ten pomysł sprawdzi się doskonale wnosząc coś zupełnie nowego do pakietu benefitów. Wpisuje się w wellbeing, personalizację i miłe zaskoczenie. Dodatkowo poza traktowaniem go jako klasycznego dodatku, może być doskonałym prezentem na jubileusze pracowników, ich urodziny, czy jakąkolwiek inną okoliczność, którą w firmach celebrujemy.

Zajrzyjcie i zobaczcie jaką niespodziankę można przygotować dla pracowników, jak wykorzystać to jako element benefitów oraz jakie kosmetyki można umieścić w zestawie, gdyż poza efektem zaskoczenia z podarunku, jakość tych produktów sama w sobie jest bardzo miłym prezentem :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s