‚Praca. Zdrowie. Ekonomia’ – coroczny raport Medicover

fot. Ludzie zdjęcie utworzone przez bublikhaus – pl.freepik.com

Nadszedł ten moment w ciągu roku, w którym możemy zapoznać się z cyklicznym raportem Medicover – „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2021”. Wskazuje on na trendy w zakresie opieki medycznej, pokazuje wpływ pandemii na zdrowie pracowników oraz ukazuje koszty, które wiążą się z absencjami.

W tym tygodniu miałam przyjemność moderowania webinaru poświęconego omówieniu wyników analiz, a dziś dzielę się z Wami linkiem, pod którym możecie pobrać raport i przeanalizować wnioski także pod kątem własnej firmy. To, co szczególnie ciekawe w tej edycji badania, to pojawiające się pierwsze symptomy wpływu pracy zdalnej na część schorzeń, np. związanych z układem ruchu. Niepokojące jest to, że widoczne są coraz większe problemy związane z otyłością i zdrowym trybem życia.

Pojawiają się jednak także pozytywne symptomy – z każdym rokiem rośnie świadomość znaczenia zdrowia psychicznego w całości funkcjonowania pracownika i firmy. Korzystanie z pomocy psychologa, czy psychiatry jeszcze kilka lat temu było tematem tabu. Obecnie pracownicy często są w stanie zidentyfikować moment, w którym powinni udać się na taką wizytę. Z drugiej strony także pracodawcy są coraz bardziej świadomi znaczenia tego obszaru i włączają w wachlarz benefitów takie rozwiązania, które oferują pracownikom możliwości korzystania z pomocy psychologicznej.

To, co istotne z punktu widzenia przygotowania firm do tej nowej rzeczywistości, to budowanie takiej kultury organizacyjnej, w której zarówno pracownicy, jak i menedżerowie będą świadomi tego, że na dobrostan pracownika składa się kilka obszarów i konieczne jest holistyczne podejście do tego tematu. Dopiero wtedy możemy mówić o tym, że efektywnie dbamy o zdrowie pracowników.

Do raportu możecie przejść klikając w zdjęcie poniżej:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s