Książki dla HRowców, to nie tylko te o HRze

Czy warto czytać książki, skoro świat tak dynamicznie się zmienia i być może to, co ktoś napisał rok temu już dawno jest nieaktualne? Warto! Trzeba tylko umiejętnie wybierać te, które dotyczą treści, które nie dezaktualizują się tak szybko. Warto również poszerzając swoją HRową wiedzę sięgać nie tylko po książki typowo HRowe, gdyż dobry HR potrafi spoglądać na tematy szeroko.

W ramach comiesięcznych tematów dla HRu, które znajdziecie na moim profilu na LinkedInie, grudzień poświęciłam tematowi jak stać się lepszym HRem – #go4betterHR. W pierwszych wpisach opisuję, w jaki sposób możemy się jako HRowcy rozwijać, a zaczynamy właśnie od książek. Poniżej znajdziecie listę pozycji, które są w mojej ocenie godne polecenia:

  • Zarządzanie szczęśliwym zespołem – Jurgen Appelo, od wydawnictwa OnePress.
    Książka dla miłośników Managementu 3.0 zawierająca dokładny opis wszystkich technik i narzędzi – po jej przeczytaniu można ruszać i wdrażać. Niezależnie od tego, czy coś już wiecie o tym podejściu do zarządzania, czy to Wasze pierwsze spotkanie z Jurgenem Appelo, to będzie to dla Was wartościowa pozycja. Dodatkowo, jeśli chcecie dowiedzieć się więcej m zarządzaniu 3.0, polecam Wam stronę: https://management30.com/
  • Narratologia Pawła Tkaczyka od Wydawnictwa PWN, to obowiązkowa pozycja jeśli chcecie świadomie budować historie i narrację. Niezależnie od tego, czy macie w planach budowanie przekazu employer branding, czy chcecie wiedzieć jak budować narrację przy prezentacjach, to książka spełni Wasze oczekiwania. Jest pełna podpowiedzi, wskazówek i krok po kroku przeprowadzi Was przez rozumienie i wdrażanie tego procesu.
  • Jeśli o historiach mowa, to Zaczynaj od dlaczego i Simon Sinek, to rozwinięcie tematu budowania przekazu marki (w tym również marki pracodawcy) pod kątem szukania wartości, na których powinniśmy opierać narrację. Jednocześnie książka ta pokazuje na czym polega prawdziwe przywództwo. OnePress po raz kolejny :)
  • A wracając to wystąpień i prezentacji, to dla mnie mistrz tego gatunku – Piotr Bucki i jego Prezentacje po prostu! – jest to szkoła wystąpień publicznych, która przeprowadzi Was przez teorię i praktykę! A możliwość ćwiczenia nie jest czymś powszechnym w książkach. Pozycja ta pomoże Wam zarówno jeśli jesteście na początku swojej przygody z tworzeniem prezentacji, jak również wtedy kiedy chcecie przeformułować swoje podejście do wystąpień i robić to na mistrzowskim poziomie. Znów książka od OnePress.
  • Jedną z ważniejszych książek, którą powinien przeczytać każdy, jest Factfulness. Hans Rosling pokazuje jak bardzo bazujemy na stereotypach i co możemy zrobić, aby zastąpić je rzetelną wiedzą. Zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy tak dużo wśród nas niesprawdzonych informacji, danych niepopartych rzetelnymi analizami i pseudonauki, ta książka to doskonała inwestycja w swoją przyszłość. Pozycja od Wydawnictwa Media Rodzina.
  • A teraz profilując się bardziej HRowo, a dokładnie rekrutacyjnie – dla osób zajmujących się zatrudnianiem pracowników, a które nie mają doświadczenia w sourcingu – Super Source Me będzie książką idealną i bardzo potrzebną. Karolina Latus i Kasia Tang wyjaśniają najważniejsze pojęcia i na podstawie ćwiczeń przeprowadzają Was od czarnej magii do bycia wprawnym w poszukiwaniach pracowników tam, gdzie wcześniej nawet nie szukaliśmy. Książka bardziej dla początkujących, ale też Ci, którzy posiadają już pewną wiedzę, mogą ją uporządkować.
  • Drive. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację Daniela Pinka, to jedna z bardziej zniszczonych książek w mojej domowej biblioteczce :) Mam ją od dobrych kilku lat, a dokładnie od 10-ciu i była dla mnie niezwykle odkrywcza w zakresie rozumienia pojęcia motywacji. Jeśli nie mieliście jeszcze okazji się z nią zapoznać, bardzo polecam. Pomaga zrozumieć sens motywacji 3.0, tworzenia motywacyjnego środowiska pracy i tego dlaczego autonomia, mistrzostwo i cel są niezbędne do tego, aby działać. Wydawnictwo Studio Emka
  • Feedback i inne brzydkie słowa to propozycja od MT Biznes, w której M.T. Chandler i L. Dowling Grealish opisują dlaczego informacja zwrotna jest ważna w firmie i jak właściwie do niej podejść. Pisałam wcześniej recenzję tej pozycji, więc możecie przeczytać o niej więcej o tu. Warto także sięgnąć po inne, równie dobrze książki z tego wydawnictwa, kilka z nich opisałam, znajdziecie je pod tym linkiem.

Szukając typowo HRowej wiedzy, polecam Wam również sięganie do czasopism, gdyż tam możecie liczyć na zawsze aktualne informacje. Na pewno jedną z pozycji, po którą warto sięgnąć jest HR Business Partner, szczególnie lubię w nim to, że jest pełen case study, a z nich uczy się najlepiej.

W kolejnych odsłonach #go4betterHR czekają na Was inne aspekty dotyczące rozwoju, które zebrałam w poniższej grafice. Treści te znajdziecie u mnie na LinkedInie oraz Instagramie, a na koniec grudnia zapraszam Was na szerokie podsumowanie tematu bycia lepszym HR, z uwzględnieniem nie tylko aspektu rozwoju.

A jakie książki Ty polecasz?

2 uwagi do wpisu “Książki dla HRowców, to nie tylko te o HRze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s