Powrót na etat z własnej działalności – można!

ddtvn

https://dziendobry.tvn.pl/a/z-wlasnej-firmy-do-pracy-w-korporacji-czyli-jak-podniesc-sie-po-zawodowej-porazce

Kiedy kilka tygodni temu otrzymałam telefon z pytaniem, czy nie chciałabym opowiedzieć w materiale TV o tym jak to jest, że część ludzi rezygnuje z prowadzenia własnej działalności i postanawia wrócić na etat, pomyślałam sobie – TAK, bardzo bym chciała.

Uważam, że o ile o kwestii przechodzenia z etatu na własną działalność mówi się dużo i jest to bardzo popularne, o tyle o osobach, które podejmują decyzje ukierunkowane w drugą stronę raczej się nie wspomina.

Z czym musisz się zmierzyć jeśli decydujesz się na powrót do pracy na etat?

Po pierwsze z samym sobą. Wiadomo, że im dłużej prowadzisz swoją firmę, tym więcej ‘utopionych kosztów’ za Tobą. Poświęcamy czas, pieniądze, mamy za sobą nawiązane kontakty, zrealizowane projekty. Szkoda to zostawić i zmienić front. Czasami jednak warto. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jestem spełniony i szczęśliwy w tym co teraz robię. Jeśli wiesz, że coś Ci umyka w życiu, może warto zmienić kierunek?

Drugim ważnym czynnikiem jest nasze otoczenie – czy jest wspierające, czy raczej czyha na nasze potknięcia. Dla mnie w życiu ważne jest to jakimi ludźmi się otaczam, nie dopuszczam do siebie osób toksycznych, które działają na mnie destrukcyjnie. W takich chwilach to procentuje. Jeśli możesz liczyć na wsparcie bliskich osób – będzie Ci łatwiej.

A kiedy już decyzja o powrocie na etat została podjęta – pytanie, czy łatwo będzie Ci znaleźć pracę… z tym może być problem. Część (myślę, że większość) pracodawców niechętnie patrzy na osoby, które z własnej działalności chcą przejść na etat. Obawiają się tego, czy dana osoba wpasuje się w zasady, reguły, zadania. Być może będzie jej brakowało swobody, czy elastyczności. Osoby szukające pracy często obawiają się dokładnie tych samych rzeczy. Dlatego też niezwykle ważne jest to, aby znaleźć odpowiednie miejsce dla siebie. W Trojmiasto.pl, gdzie pracuję na etat, spełniam się w realizowanych przez siebie zadaniach, mam swobodę decydowania o sobie i możliwość łączenia pracy z życiem zawodowym. Nie w każdej firmie to miałam. Mam przekonanie, że osoby, które mają naturę freelancera, mogą pracować na etat, ale tylko w miejscu, które daje im przestrzeń i swobodę. Czasami trzeba czasu żeby takie miejsce znaleźć, ale zdecydowanie warto szukać.

Tyle słowem wstępu, zachęcam Was do obejrzenia materiału w DDTVN, które dało mi możliwość opowiedzenia o mojej zawodowej przygodzie: https://dziendobry.tvn.pl/a/z-wlasnej-firmy-do-pracy-w-korporacji-czyli-jak-podniesc-sie-po-zawodowej-porazce

Wbrew temu jaki jest tytuł materiału, zawodowa zmiana nie jest dla mnie porażką, wręcz przeciwnie, przyniosła mi wiele dobrego. Wiem jednak, że wiele osób właśnie w kategoriach porażki postrzega zawodowe zmiany, których nie planowało i które odbiegają od powszechnie rozumianego sukcesu zawodowego. Dlatego też mam przekonanie, że warto o tym mówić.

A jeśli jesteście w samym środku zawodowej rozterki, pamiętajcie – inni też je mają, a świat składa się u nas, tak jak i u innych – zarówno z szarości, jak i kolorów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s