Motywacje lidera – nietuzinkowa opowieść o przywództwie

Nie wiem czy mieliście kiedyś okazję czytać powieść biznesową. Ostatnio sięgnęłam po Motywacje lidera i mogłoby się wydawać, że temat, który porusza ta książka już wiele razy był eksploatowany i w zasadzie wiadomo co można o nim napisać… a jednak okazuje się, że książka ta totalnie mnie zaskoczyła.

Spodziewałam się rozdziałów pełnych teorii poświęconych poszczególnym obszarom związanym z podejmowaniem roli lidera, motywacji do tego kroku, wyzwań związanych z zarządzaniem zespołami. Tymczasem ta książka jest historią spotkania dwóch liderów, z których jeden wskazuje drugiemu pola do przemyśleń i drogę do działania.

Wyobraźcie sobie, że zamiast zagłębiać się w kolejne pojęcia z obszaru zarządzania, macie fabułę dotyczą problemów i wyzwań, z którymi najczęściej się spotykamy w obszarze kompetencji liderskich. Dotyka ona także mechanizmów psychologicznych oraz relacji interdyscyplinarnych. Dzięki przedstawieniu tego tematu w formie powieści, łatwiej jest nam zrozumieć, które zachowania są konstruktywne. Możemy też od razu obserwować konkretne sytuacje, które udowadniają dlaczego jeden typ postępowania przynosi negatywne skutki, a drugi oczekiwane efekty.

Autor książki, przeprowadzając nas przez historię, pokazuje różnice pomiędzy przywództwem rozumianym jako nagroda, a tym rozumianym jako odpowiedzialność. Kiedy uświadomimy sobie te dwie możliwe motywacje, zobaczymy różnice w postępowaniu i efektach naszej pracy lub działaniu menedżerów, który znamy. Z łatwością zaobserwujemy czym się kierują i zobaczymy jak to przekłada się na ich codzienne działanie.

Poza tym przechodząc przez kolejne strony książki, znajdziemy całe mnóstwo wskazówek jak być lepszym liderem, zarówno takich zupełnie podstawowych, jak i tych dla bardziej zaawansowanych. Historia czyta się błyskawicznie, fabuła wciąga, a głowa otwiera się z kolejnymi stronami coraz bardziej.

Jeśli mielibyście w tym roku przeczytać tylko jedną książkę o tym jak być lepszym liderem, to zdecydowanie to ona.

-> Książkę znajdziecie w MTBiznes

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s