Nie witaj mnie w mailu

46513567_345780422865511_2239063105348829184_n.jpg

Witam! – przekleństwo polskiego mailingu. Bez przerwy ktoś mnie wita. Nie bardzo rozumiem, dlaczego nie może napisać dzień dobry. Czasami zastanawia mnie skąd ten trend i dlaczego ludzie myślą, że to poprawna forma na start. Witam jest odpowiednie na powitanie kogoś jeśli jesteśmy gospodarzem, gdy np. ktoś odwiedza nas w domu. Jeśli piszemy maila, to jeśli już ktoś kogoś odwiedza, to raczej my nadawcę w jego świecie. Na pewno nie jesteśmy gospodarzem, a raczej gościem, który kontaktuje się w konkretnej sprawie. Niemniej jednak z jakiś powodów stosujemy formę wyższości nad drugą stroną zaczynając korespondencję od błędnego Witam. Automatycznie powoduje to nierówność relacji, a mail startujący tymi słowami jest po prostu niegrzeczny i niestosowny.

Witam kojarzy mi się z Kogo witam, kogo goszczę – znacie program Piraci? ;) Tam było to zabawne i tam było to poprawne, gdyż gospodarz programu witał swoich gości – uczestników. Czasami mam nawet ochotę odpisać tym zwrotem na kolejnego maila startującego tymi słowy. Może kiedyś to zrobię.

Nie witajcie w mailach, proszę. Bardziej od witam, denerwuje mnie chyba tylko używanie słowa ‚warsztat’ zamiast ‚warsztaty’, ale jeśli ktoś woli rozstawiać stół w narzędziami zamiast rozwijać czyjeś umiejętności, to ja nie staję na przeszkodzie.

 

2 uwagi do wpisu “Nie witaj mnie w mailu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s