Wyzwania HR – czy warto? Warto!

Jeśli zastanawiacie się czy warto wybrać się na Wyzwania HR, rzućcie okiem na relację z ostatnich, warszawskich Wyzwań. Było kilka naprawdę mocnych akcentów, które bardzo Wam polecam!

Genialnie całość rozpoczął Miłosz Brzeziński, który z psychologicznego punktu widzenia potrafi opowiadać o motywacji z w sposób wyjątkowo motywujący :)  
„Możesz być kim chcesz, pod warunkiem, że chcesz. Przeceniamy rolę motywacji zewnętrznej. Jeśli iskra nie płynie wewnątrz to nawet najlepszy mówca motywacyjny – czy HR-owiec – polegnie. Motywacja jest konstruktem, który nie ma zbyt wiele za sobą, przede wszystkim nie jest długotrwała. Nie da się przez X lat z tym samym zapałem ruszać do powtarzalnych, monotonnych czy żmudnych zajęć. Nawet do tych wybitnie ekscytujących jest trudno. Poziom endorfin w naszym mózgu nie może być stale na najwyższym poziomie, kiedyś musi opaść i wtedy motywacja spada. Zresztą motywację można porównać do zakochania. Na początku człowiek szaleje ze szczęścia i może góry przenosić, ale jednak po jakimś czasie to by sobie raczej na kanapie poleżał zamiast te góry nosić. I co można z tym zrobić? Można dostarczać nowych bodźców, stymulować i „wmawiać” mózgowi, ze ciągle jest tak samo fajnie, jak na początku. Jak? W miłości różnie, a w biznesie? Też różnie – dbając o nowe zadania i zwiększając odpowiedzialność, szkoląc i rozwijając, ale również uważnie słuchając i poznając najważniejsze dla pracownika wartości. Bywa, że najbardziej motywująca bywa praca w konkretnej grupie, nad konkretnym zadaniem, a nie siłownia po godzinach” – mówił Miłosz Brzeziński.
Kolejnym hitem było dla mnie wystąpienie poświęcone emocjom rodem od Paula Ekmana. Spojrzenie Jadwigi Ford z Ford Coaching oraz Cliffa Lansley’a z Paul Ekman International na ocenę prawdomówności i wiarygodności kandydatów podczas procesów rekrutacyjnych, zrobiło na mnie spore wrażenie. „Co właściwie sprawia, że ktoś jest dla nas wiarygodny i jakie czynniki o tym decydują. W jakich sytuacjach wierzymy ludziom a kiedy podejrzewamy ich o nieszczerość? Często na tak sformułowane pytania można usłyszeć, że chodzi o swego rodzaju płynność komunikacji i dialogu, w którym wszystkie elementy są ze sobą zsynchronizowane i spontaniczne. Można określić to jednym wspólnym terminem: „spójność”. Jesteśmy skłonni wierzyć ludziom, których postrzegamy jako wewnętrznie spójnych. To znaczy takich, którzy myślą, mówią i robią to samo. Nawet jeśli nie poddajemy tego szczegółowej analizie, jesteśmy w stanie intuicyjnie określić, kiedy ktoś wysyła sprzeczne sygnały. Najczęściej wyrażamy wtedy zdanie, że w zachowaniu danej osoby „coś nie pasuje”, choć często trudno nam wskazać konkretnie, co by to miało być. Jednak intuicyjne wyczuwanie „spójności” nie wystarczy. Jak pokazują badania intuicja to nieco ponad 50% szans na sukces. To trochę tak, jakby podejmować ważną decyzję na podstawie rzutu monetą. W przypadku rekrutacji na kluczowe czy wysokie stanowiska to stanowczo za mało. Błędy w rekrutacji są kosztowne dlatego by zwiększyć efektywność procesu warto nauczyć się rozpoznawać emocje i na ich podstawie oceniać prawdomówność kandydata” – mówiła Jadwiga Ford. 
Poza tym biorą pod uwagę fakt jak niewiele osób na sali kojarzyło nazwisko Ekmana, myślę, że jeszcze długa droga przez HRem i sporo zaległości do nadrobienia.
W drugiej części konferencji eksperci i praktycy mówili między innymi o przygotowaniu się do procesu rekrutacji – jak do pracy z trudnym klientem (Kalina Pasternak z firmy Hewlett-Packard), o uproszczeniu procesów, zastosowaniu prostych, intuicyjnych rozwiązań oraz korzystaniu z nowoczesnych narzędzi komunikacyjnych by skutecznie zarządzać pokoleniem Millenialsów (Anita Jakubowska-Wojtaś – emplo)
Podczas warszawskich Wyzwań został także zainaugurowany konkurs „HR Dream Team” – skierowany zarówno do zespołów z działów HR, jak i zespołów interdyscyplinarnych oraz grup projektowych z kilku organizacji. Więcej informacji o konkursie, formularz zgłoszeniowy oraz regulamin znajduje się na stronie: www.hr-day.pl/konkurs 
Koniec był mocnym akcentem dzięki Łukaszowi Jakóbiakowi, który świetnie zainspirował na koniec i dodał HRowych skrzydeł…
Kolejne spotkanie z cyklu „Wyzwania HR” odbędzie się 22 kwietnia w Katowicach. I jak tu się na nie nie wybrać? :) Sprawdźcie, co się będzie działo!
 

3 uwagi do wpisu “Wyzwania HR – czy warto? Warto!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s